26 maja 2010

Niewidzialne Miasto w Krakowie

"Niewidzialne miasto" to projekt zainicjowany przez Zakład Badań Kultury Materialnej i Wizualnej w Instytucie Socjologii UAM w Poznaniu oraz firmę Metropolis, a polegający na prezentacji spontanicznych form twórczej aktywności obecnych w wielkomiejskiej przestrzeni."

To przeczytamy na oficjalnej stronie dość nietypowego projektu, który - prościej ujmując - jest projektem skrajnie offowym skupionym wokół wybranych miast Polski. Co ważne - zbiór fotografii Niewidzialnego Miasta jest inkluzywny, dołożyć swoją cegiełkę (lub kilka cegiełek) w postaci fotografii może każdy i między innymi to czyni go wyróżniającym.

Offstream NM wynika z tego, że na zebranych fotografiach zobaczymy miejsca, które umykają samym mieszkańcom, a na dodatek niekoniecznie będą to jakieś zabytki schowane w krzakach. Wręcz przeciwnie - projekt ma z założenia skupiać się na tym co tworzą miejscowi w kontekście zmieniających się czasów, napływu komercji etc.

Fotografie są wyjątkowo "niestrawne", dlatego wielu samozwańczych fotografów nie zrozumie nawet jak takie coś może funkcjonować. Zdjęcia nie zadziwiają niczym, nie ma w nich nic zapierającego dech w piersiach (niespecjalnie widać nawet współczesną fotograficzną zarazę - sztuczną winietę), ale, jak w przypadku wielu zdjęć, o ich sile oddziaływaina decyduje zestawienie.

Niewidzialnego Miasta nie można nazwać projektem przełomowym, bo obserwując twórczość zwykłych fotografów-amatorów często można zauważyć, że wędrują z aparatem poza miejsca powszechnie znane szukając czegoś nieodkrytego. Być może to projekt dla właśnie takich osób, które mają coś "w szufladzie" do pokazania.

27 maja 2010 odbędzie się spotkanie dokumentujące dotychczasowy dorobek krakowskiego oddziału Niewidzialnego Miasta.

Spotkanie "Niewidzialne miasto"
Termin: 27.05, godz. 17:30

Muzeum Etnograficzne
ul. Krakowska 46
Kraków


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz